Реєстрація торгової марки
Україна, Євросоюз та всі країни світу
RU
UA

Товарний знак - фірмовий знак якості

Товарний знак - про колишні часи і сьогодення



Ви пам'ятайте? Ви вже, звісно, не пам'ятаєте…

товарний знак ізвєстія Як добре було офіційним виробникам товарів та послуг у СРСР!
Реальна конкуренція "за гаманець покупця" на внутрішньому ринку практично була відсутня. Зовнішня торгівля була монополією держави. Великі споживачі, тобто соціалістичні підприємства, незалежно від фактичних потреб покірно оплачували те, що їм запланував "придбати" Держплан. Дрібні споживачі, тобто громадяни, зазвичай купували те, що "викидали" в магазини. У цих тепличних умовах державні заводи, фабрики і радгоспи, торговельні комплекси, готелі і санаторії обзаводилися товарними знаками і знаками обслуговування тільки під примусом соціалістичної держави, а позбавлені вибору покупці з тугою і заздрістю вивчали знаки зарубіжних фірм. Дивно, що за соціалізму не тільки покупцям, а й виробникам хотілося свободи. І отримавши її, вони тепер можуть щиро сказати: Краще бути потрібним, ніж вільним. Це я знаю по собі.
Дійсно, відкритий усім зовнішнім впливам глобальний вільний ринок виявився вільним тільки для покупців. А ці вибагливі суб'єкти раз у раз відвертають ніс від надто дорогої або неякісної продукції. Тому багато виробників товарів і послуг почуваються на ринку незатишно і готові стимулювати платоспроможний попит будь-якими доступними методами і засобами.товарний знак известия
Найважливіший з таких методів - реклама, яка практично неможлива без демонстрації потенційним покупцям товарних знаків (знаків обслуговування, торгових марок - прим. редактора).
Цю потребу в знаках буквально шкірою відчувають продавці всякого мотлоху, на якому у розрахунку на «лохів» красуються етикетки з написами «Rebok» замість «Reebok», «BIG» замість «BIC», «Chrisom Dior» замість «Christian Dior» і т.д. і т.п. І хоча шахраїв досить багато, але все ж таки чесних виробників, які не займаються мімікрією і відкрито виходять на ринок з метою створити собі гарну репутацію, набагато більше.
Саме їм адресовано цю статтю.

Як замовити реєстрацію товарного знаку?

Зателефонуйте 0987733353, напишіть в Telegram, Viber, Skype або на info@tm.ua


Що потрібно знати про товарний знак?


Потрібно знати, що товарний знак, як і торгова марка, і знак обслуговування:
- повинні бути умовними «іменами», за допомогою яких покупці розрізняють однотипні товари чи послуги різних, конкуруючих між собою виробників (добрий приклад цьому - знак "ИЗВЕСТИЯ", Свідоцтво № 1, він справа вгорі, мега-відомий російський бренд);
- повинні вимагати мінімуму зусиль при сприйнятті органами чуття;
- повинні виключати можливість змішування з іншими знаками;
- повинна бути можлива офіційна реєстрація товарного знаку у Патентних відомствах тих країн, на ринку яких оперує власник знака;
повинні бути заявлені на реєстрацію переважно до виходу на ринок, щоб потім не вертати через суд те, що належало Вам «по праву першої ночі» і
- повинні бути символом якості Вашої продукції.

Класифікація товарних знаків (торгових марок)


Класифікації позначень, які можуть бути «іменами» товарів і послуг має низку юридичних і моральних обмежень на вибір таких «імен», бо… Закон стоїть на варті споживачів. Але загалом важливо пам'ятати, що «Як Ви яхту назвете, так вона й попливе!» Проте, товарні знаки (скорочено – ТЗ) можна класифікувати за тими чи іншими ознаками. Та класифікація знаків, яку запропоновано нижче, побудовано ще й за принципом відповідності критерію охороноздатності.

Позначення, які можуть бути знаками для товарів і послуг

   По просторовому критерію:    двомірні (плоскі)
   тривимірні (об'ємні)
 За типом впливу на органи чуття можливих покупців товарів:    тільки для зору
   тільки для слуху
   тільки для дотику
   тільки для нюху
   тільки для смаку
   для двох і більше органів чуття
За видами засобів, що використовуються для позначення товарів і послуг:    іконічні засоби (малюнки)
   комбінації символів та малюнків
   об'ємні вироби (наприклад, упаковка)
   набори звуків
   джерела запаху
   смакові добавки
   осяжні виступи та/або западини (рельєф)
   окремі символи (літерні, цифрові)
   набори символів
   набори літер (слова)
   набори цифр (числа)
   буквено-цифрові набори

Позначення, які НЕ МОЖУТЬ бути знаками для товарів і послуг:
   Державні герби, прапори та емблеми
   Будь-які офіційні назви держав
   Емблеми та будь-які назви міжнародних організацій
    Офіційні контрольні, гарантійні та пробірні тавра та печатки
   Зображення державних нагород та інших відмінностей
   Офіційно зареєстровані сертифікаційні знаки
   Частини загальнодоступних творів мистецтва без дозволу власника авторських прав
   Прізвища, імена, псевдоніми та похідні від них, портрети та факсиміле відомих у країні реєстрації осіб без їхньої згоди;
   Слова та словосполучення, які в країні реєстрації неблагозвучні або непристойні за змістом


Про екзотику…
Товарний знак може бути різним. У переліку можливих позначень серед символів не згадані ієрогліфи, оскільки ми живемо в європейській країні. Але і без них (і навіть з урахуванням заборонених до застосування та реєстрації позначень) з таблиці вище видно, що фантазія розробників знаків для товарів та послуг обмежена дуже слабко. Тому серед зареєстрованих ТМ і знаків, що використовуються на ринку, можна знайти такі екзотичні приклади, як:
запах кінського поту, що походить від оббивки крісел автомобілів марки «Мустанг»,
«синтетичний» присмак лісових ягід у жувальній гумці,
різні за реалістичністю статуетки тварин на дорогих автомобілях,
голограми, які поряд із позначенням виробника додатково повинні служити свідченнями справжності походження товару тощо.товарний знак 666
Однак екзотика такого роду прийнятна лише тоді, коли витрати на відтворення знака суттєво нижчі за ціну прикрашеного знаком товару, та практично неприйнятна у знаках обслуговування.
Тому наведений у підзаголовку заклик до «правильного найменування яхти» слід сприйняти з тим більшою серйозністю, чим грандіозніші Ваші плани щодо завоювання ринку і що менше Ваш власний стартовий капітал. Інакше як у відомому мультфільмі, з «Перемоги» цілком може вийти «Біда» і Вам доведеться завести книгу скарг на себе.
Найбільш кольористі приклади таких «бід» пов'язані із зображувальними і, особливо, словесними знаками для товарів і послуг. Так, наприклад:
Якщо число «777» як товарний знак для портвейну цілком підходить (такий ТЗ - другий зверху зліва). Але число «666» як знак для будь-яких товарів і послуг навряд чи згодиться, бо цю трійцю цифр багато людей, навіть з чуток знайомих з кабалістикою і нумерологією, вважають числом диявола. Хоча, заради справедливості, зауважимо, що такий ТЗ в Росії все ж таки зареєстрували для 34 класу МКТП - сигарети;
Російський топонім «Жигулі» як товарний знак відомих автомобілів цілком прийнятний для слов'янських країн. Але не для Франції, де співзвучне слівце «жиголо» служить позначенням молодого чоловіка, який ошукує літніх дам;
Невинний в Україні, Росії та Білорусі кириличний напис «Сірники» для загальновідомого товару одноразового користування неприйнятний у Болгарії через натяк на невинність, яким також можна скористатися лише один раз;
А напис латиницею «AXRAL» явно непристойний в Україні, Росії та Білорусії.
Однак і мальовані ТЗ можуть завдати шкоди при необережному вживанні. Наприклад, спробуйте в Індії, де корова вважається священною твариною, скористатися барвистою етикеткою для консервів з яловичини! Реєстрація товарного знаку зі священною твариною для їжі – це образа почуттів віруючих!
Залишається сподіватися, що Ви порадитеся з фахівцями (зокрема, з кваліфікованими Патентними повіреними) перш ніж подати до Патентного відомство України чи іншої країни заявку на видачу свідоцтва про реєстрацію товарного знаку.

Час замовити реєстрацію товарного знаку?

Зателефонуйте 0987733353, напишіть в Telegram, Viber, Skype або на info@tm.ua


Декілька корисних порад
Пам'ятайте, що Ваш знак служить не так для реклами товарів чи послуг, скільки для реклами Вас особисто чи Вашого підприємства як виробника та/або постачальника! Ніколи не «ліпіть» його на шлюб! Бо худа слава попереду біжить, а добра позаду лежить.
Пам'ятайте, що реєстрація товарного знака повинна враховувати потреби виробництва. Ваш знак має бути технологічним, тобто зручним у відтворенні на будь-якій одиниці товару чи упаковки. Але не плутайте технологічність із примітивом. Наприклад, зареєстрована як ТЗ фірмова пляшка для дорогих спиртних напоїв, що виготовляється на потоковій склодувної лінії, цілком технологічна навіть при дуже складній на вигляд формі.
Пам'ятайте, що Ваш знак має бути доступним для сприйняття тією категорією покупців, якій призначені Ваші товари і послуги. Так, для залучення зрячих, які не страждають на дальтонізм, можна користуватися будь-якими кольорами спектра, для дальтоніків доведеться обмежитися поєднанням чорного та білого і, за бажанням, формами шрифтів, а для сліпих знадобиться рельєф, що сприймається на дотик. Аналогічно, товари для дошкільнят варто маркувати яскравими малюнками.
Пам'ятайте, що Ваш знак не повинен викликати у покупця асоціації зі знаками інших виробників! Інакше покупці можуть придбати товар конкурента... А Вам це треба?
Пам'ятайте, що Ваш знак – не картина у художній галереї, біля якої любителі живопису можуть простояти цілий день. Лаконічність – ось одна з основних вимог до знаків. Тільки прості, легко доступні для огляду з різних положень знаки, навіть всупереч бажанням покупців, які поспішають, здатні «западати в душу»!
Пам'ятайте, що зареєстрованим знаком треба користуватися на практиці, бо через певний (у різних країнах – різний) термін реєстрація може бути скасовано судовим рішенням за позовом Ваших «заклятих друзів» по аналогічному бізнесу.
Бажано, щоб Ваш знак міг бути використаний у дешевій рекламі. Для цього найкращі зображувальні знаки, у яких немає вишуканостей з кольором або формою літер та/або цифр. Такі знаки без допомоги дуже дорогого телебачення легко «вкладати у вуха» покупців у радіопередачах по «Маяку» навіть під час подорожей та відтворювати в рельєфних зображеннях для слабозорих і сліпих.
Бажано, щоб перший у Вашому бізнесі знак у міру експансії на ринку міг стати "родоначальником" довгої серії похідних знаків. Як це зробила, наприклад, швейцарська (спочатку шоколадна) фірма «Nestle», породивши та зареєструвавши знак «Nescafe» для розчинної кави та знак «Nesquik» для какао-напою.
Бажано, щоб Ви заздалегідь подбали про перешкоди для недобросовісних конкурентів, які захочуть «відкусити від Вашого пирога», як це, наприклад, зробила відома фірма ADIDAS. У її арсеналі товарних знаків у багатьох країнах світу зареєстровано не лише штучне слово «ADIDAS», але і стилізований трилисник, і поєднання слова з трилисником. І цим було значно ускладнена імітація її продукції постачальниками дешевих ерзаців.
Бажано, щоб при виході на ринок з незареєстрованим знаком, Ви поруч із кожним зображенням знака ставили попереджувальний символ , який покаже конкурентам, «хто у хаті господар». Документовані факти першого виходу ринку з певним позначенням товарів чи послуг і систематичного використання такого позначення дозволять Вам оскаржити його недобросовісну реєстрацію на ім'я іншої фізичної чи юридичної особи.
Бажано, щоб Ваш знак був спочатку заявлений та офіційно зареєстрований для якомога більшого переліку товарів і послуг. Тоді Ви після отримання міцних позицій на ринку, зможете торгувати правами на його використання навіть для тих товарів і послуг, які Ви самі не виробляєте і не надаєте. Зрозуміло, що у ліцензійних договорах Ви вимагатиме від ліцензіатів зобов'язань «тримати марку високо»!
Не користуйтесь попереджувальним символом ® поряд із зображенням знака, ще не зареєстрованого у Патентному відомстві. Такі дії можуть суттєво допомогти конкурентам, якщо вони забажають звинуватити Вас у несумлінності.
Сподіваємося, що Ви в принципі усвідомили найважливіші передумови для «бід» та «перемог» під час входження у вільний ринок з застосуванням знаків для маркування товарів та послуг. Тепер без жартів спробуємо розібратися в наступному питанні.

Замовити реєстрацію товарного знака зараз!

Що, де, як і коли робити з реєстрацією товарного знаку


Відповідь на запитання: «Що робити?» - Досить проста. Потрібно з урахуванням вищезазначеного розробити будь-яке конкретне позначення та заявити його на реєстрацію як ТЗ. Ви можете виконати таку розробку самі, або за допомогою сторонніх спеціалістів-розробників.
У першому випадку Ви як «і швець, і жнець і на дуді гравець» природно набуваєте на своє і тільки на своє ім'я права володіти, користуватися та розпоряджатися знаком як до, так і після його офіційної реєстрації.
У другому випадку Вам у Договорі про розробку проєкту знака треба чітко обговорити, що сторонні фахівці після розрахунку за надані послуги:
по-перше, скрізь і назавжди позбавляються будь-яких майнових авторських прав на свій витвір і,
по-друге, нікому, ніде і ніколи не пропонуватимуть таке ж чи подібне до ступеня змішування позначення як знак для будь-яких товарів і послуг.
Особливо зазначимо, що навіть у країнах, де прийняті кириличні алфавіти , Ви для економії коштів при подальшій реєстрації в країнах з латинською графікою можете створювати словесні знаки та реєструвати їх «для домашнього вживання» із застосуванням латиниці.
Набагато складніше сформулювати відповідь на запитання: «Де, як і коли реєструвати знаки для товарів і послуг?»
Річ у тому, що знаки реально необхідні лише на тих географічних сегментах світового ринку, на яких Ви реально оперуєте чи маєте намір оперувати в найближчі рік-два і надалі. Очевидно, що при виході на ринок тільки однієї країни, будь то Україна, Росія, Білорусь, Китай, США і т.д. Ви повинні почати реєстрацію з відповідного національного Патентного відомства. При цьому жодного офіційного дозволу на реєстрацію знаків за кордоном не потрібно.
Якщо цим відомством буде Укрпатент, Роспатент чи Белпатент, які попарно пов'язані двосторонніми угодами про взаємне визнання повноважень заявників та патентних повірених, то Ви можете і самі, не звертаючись ні до кого, подати заявки на реєстрацію ТЗ.
У всіх інших патентних відомствах Вам доведеться діяти через офіційно зареєстрованих Патентних повірених. Вони вкажуть ті дані, які Ви повинні будете надати для реєстрації, та суми витрат на оплату офіційних мит та/або зборів та своїх послуг.
Однак якщо Ви одночасно оперуєте на ринках багатьох країн, то множинна реєстрація навіть одного знака вимагатиме дуже суттєвих витрат часу та грошей. Тому доцільно скористатися тими можливостями для економії коштів, які завбачливим бізнесменам надають Паризька конвенція з охорони промислової власності та Мадридська угода про реєстрацію міжнародних знаків.
Паризька конвенція діє практично у всіх країнах світу. Вона дає кожному заявнику протягом шести місяців з дати пріоритету, яка встановлена в країні першої подачі заявки, просити у будь-якій країні-члені Союзу з охорони промислової власності той самий конвенційний пріоритет. Таким чином, перший заявник може перешкодити викраденню знака несумлінними конкурентами в інших країнах.
Мадридська угода про міжнародну реєстрацію знаків ратифіковано набагато меншою кількістю країн. Так, серед його учасників досі відсутні Бразилія, Великобританія, Індія, США, Канада та Японія. Проте такі великі товаровиробники, як Німеччина, Китай, Росія та Франція визнають на своїй території міжнародну реєстрацію знаків.
Тому у випадках виходу вітчизняних виробників на світовий ринок можна з метою економії коштів розумно поєднувати національну та міжнародну реєстрацію знаків .

На закінчення.
Слід ще раз звернути увагу читачів на винесений у заголовок статті слоган! І побажати Вам, шановні читачі, успіхів на ниві перетворення Ваших знаків (торгових марок) на фірмові знаки якості.
Ми будемо раді відповісти на питання, що цікавлять, і дати більш докладні консультації.

Співавтори:
КУЦЕВИЧ Валерій Людвікович, Патентний повірений України. З жалем повідомляємо, що у листопаді 2019 року Валерій Людвікович пішов із життя...((( Вічна Пам'ять Таланту та Вчителю!
ЧЕРНЯВСЬКА Олена Валеріївна, Патентний повірений України.

Авторські права на цю статтю.
Виключні авторські права на публікацію та оприлюднення цієї статті належать ТОВ "Українські торговельні марки".


Можливо, Вам також будуть цікаві статті:
Що реєструвати як торгову марку? Ще до подання заявки важливо розібратися, що правильніше реєструвати як торгову марку? Стаття дає розгорнуту відповідь на це питання.
Упаковка – як частина іміджу, частина сприйняття бренду Споживачем. Стаття про складання заявки на промисловий зразок.
Реєстрація торгової марки - як, що і з ким реєструвати? Як правильно реєструвати ТМ? Як вибрати такого Повіреного, з яким можна працювати?
Назва населеного пункту як торгова марка мінеральної води. Деякі з виробників води, у тому числі і мінеральної води, насилу підбирають назви для своєї продукції. І часто при цьому звертаються до нас із запитаннями: "А чи можна в назві води використати назву населеного пункту?"
Цікаві торгові марки. Ця сторінка представляє Вашій увазі різні варіанти того, що можна зареєструвати як торгову марку.

Реєстрація товарного знаку – почнемо прямо зараз!