Торгова марка - внесення в митний реєстр
Захист торгової марки на митниці
Ігор Кондратюк
Патентний повірений
Цивільний кодекс України про захист прав на торгову марку
Проблема захисту прав на торгову марку досить актуальна у вік глобальної торгівлі. І торгова марка (скорочено - ТМ), як найактивніший об'єкт права інтелектуальної власності (скорочено – ІВ) – тому не виняток. Швидше навпаки: саме ТМ - найчастіше стають предметом правопорушень. Сама по собі реєстрація торгової марки - це лише фіксація Ваших прав із боку держави. І як така проведена реєстрація торгової марки дає лише можливість захищати свої права. Але реальний захист прав на ТМ – це комплекс дій самого правовласника, а не держави. І серед таких дій - захист прав на митниці. Відбувається це шляхом внесення до Митного реєстру об'єктів права ІВ.
Стаття 495 Цивільного кодексу України, говорячи про майнові права інтелектуальної власності на ТМ серед інших прав передбачає, що власник майнових прав має виключне право перешкоджати неправомірному використанню зареєстрованого знаку, в том числі забороняти таке використання. У цій статті ЦК вказано, що Майнові права інтелектуальної власності на ТМ належать власнику відповідного свідоцтва, власнику міжнародної реєстрації, особі, торгову марку якої визнали у встановленому законом порядку добре відомою, якщо інше не встановлено договором. У цьому випадку мається на увазі, що якщо Ви - власник Свідоцтва (міжнародної реєстрації, добре відомого знаку) і нікому не передавали за Договором (ЦК має на увазі насамперед - Договір виключної ліцензії) право перешкоджати неправомірному використанню Вашого знаку та право забороняти таке використання - то лише власник Свідоцтва має право перешкоджати та забороняти. Своєю чергою п. 4 ст. 16 Закону України "Про охорону прав на знаки для товарів і послуг", говорячи про використання зареєстрованого знаку, передбачає, що використанням знаку визнається не лише продаж чи зберігання, а й імпорт (ввезення), та експорт (вивіз) товарів, що позначені цим знаком. Таким чином є беззаперечним, що імпорт (ввезення) та експорт (вивіз) товарів, позначених торговою маркою особи, яка не дала дозволу на такі дії, буде прямим порушенням її прав.
Як внести торгову марку в Митний реєстр
Зателефонуйте 0987733353, напишіть в Telegram, Viber, Skype або на info@tm.ua
Митний кодекс про захист прав на торгову марку
Державна митна служба України в системі запобігання обігу контрафактної продукції у державі забезпечує заходи щодо захисту прав ІВ на ТМ ще на митному кордоні нашої держави. Митний контроль та митне оформлення товарів, що містять об'єкти права ІВ та ввозяться на митну територію України або вивозяться з митної території України, здійснюються у загальному порядку з урахуванням особливостей, встановлених Митним Кодексом та іншими законами України.
Великим кроком уперед щодо захисту прав ІВ на митниці при переміщенні товарів через митний кордон України став ухвалений Верховною Радою України 13 березня 2012 року новий Митний Кодекс України. В цьому Кодексі були імплементовані положення Угоди з торговельних аспектів прав інтелектуальної власності (ТРІПС). Відповідно до чинного Митного Кодексу:
- Митним органам надано право призупиняти митне оформлення товарів за власною ініціативою у разі переміщення через митний кордон України товару, щодо якого хоч і не подана заява про захист права інтелектуальної власності, але є достатні підстави вважати, що під час його переміщення може бути порушено право інтелектуальної власності на торговельну марку (застосування Ex Officio, передбачені статтею 58 Угоди ТРІПС);
- Встановлено відповідальність власника майнових прав на торгову марку перед власником товару, митне оформлення якого призупинено, але факту порушення прав інтелектуальної власності на торговельну марку поки що не доведено (відповідна норма передбачена статтею 56 Угоди ТРІПС);
- Встановлено право Митних органів забороняти вивозити з митної території у незмінному вигляді товари, митне оформлення яких призупинено за підозрою щодо порушення прав інтелектуальної власності на торговельну марку (відповідна норма передбачена статтею 59 Угоди ТРІПС);
- Щодо товарів, що містять об'єкти права інтелектуальної власності, та переміщуються через територію України транзитом, а також в режимах імпорту, реімпорту, експорту, реекспорту, тимчасового ввезення, тимчасового вивезення, митного складу, вільної митної зони, переробки на митній території, переробки за межами митної території, також передбачено застосування заходів, пов'язаних із призупиненням митного контролю та митного оформлення (відповідна норма передбачена статтями 51 та 60 Угоди ТРІПС);
- На противагу цьому, щодо товарів, що містять об'єкти права ІВ, які ввозяться на митну територію України або вивозяться з неї фізичними особами для власного використання та не призначені для виробничої чи іншої підприємницької діяльності, передбачено незастосування заходів, пов'язаних із призупиненням митного контролю та митного оформлення.
Аналогічний режим передбачено і для товарів, що пересилаються у міжнародних поштових та експрес-відправленнях (відповідна норма передбачена статтями 51 та 60 Угоди ТРІПС).
Право на внесення ТМ в Митний реєстр об’єктів ІС
Особа, якій відповідно до законодавства України належать майнові права на знак і яка має підстави вважати, що при переміщенні товарів через митний кордон України порушуються або можуть бути порушені її права на бренд, має право подати до спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади Заяву про сприяння захисту належних йому майнових прав на об'єкт ІВ шляхом внесення відповідних відомостей до Митного реєстру об'єктів права ІВ.
Замовити внесення торгової марки в Митний реєстр
Реєстрація прав на торгову марку в Митному реєстрі
Порядок реєстрації об'єктів права ІВ у Митному реєстрі, отримання інформації та взаємодії митних органів з іншими правоохоронними та контролюючими органами та власниками прав на об'єкти права ІВ у разі призупинення митного оформлення товарів за ініціативою митного органу визначено Наказом Міністерства Фінансів України № 648 від 30 травня 2012 року.
Для включення торгової марки до Митного реєстру правовласник або його представник подає до Держмитслужби заяву про сприяння захисту майнових прав на знак у встановленій формі.
До заяви додаються:
- Для знаків, зареєстрованих за національною процедурою - Виписка з Державного реєстру свідоцтв на знаки для товарів і послуг про реєстрацію знаку в Україні. Саме вона підтверджує чинність реєстрації на момент подання заяви. Наше Агентство надає послугу з отримання цієї Виписки.
- Для міжнародних знаків - виписка з Міжнародного реєстру про дію в Україні цієї міжнародної реєстрації. До неї додається переклад виписки українською мовою. Наше Агентство також надає послугу з отримання такої Виписки.
- Для добре відомого знаку - витяг з відповідного Держреєстру. І цю Виписку ми отримаємо для Вас!
- Детальний опис товарів, що позначаються цією ТМ. Цей опис має давати можливість Митниці ідентифікувати як саму ТМ, так і позначені нею товари. А також давати можливість Митниці визначити код товарів згідно УКТЗЕД (2371а-14, 2371б-14, 2371в-14, 2371г-14);
- Зразки товарів, що містять цю ТМ, або їх фото;
- У разі подання Заяви особою, якій надано право на використання знаку на підставі Ліцензійного договору, надається засвідчена копія такого Ліцензійного договору. Цей Договір має містити повноваження від імені правовласника перешкоджати неправомірному використанню знаку, зокрема забороняти таке використання.
Після отримання Заяви та додаткових матеріалів Держмитслужба протягом 30 календарних днів письмово повідомляє власника знаку або його представника про результати її розгляду. У повідомленні вказується інформація про можливість включення торгової марки або про відмову у включенні її до Митного реєстру та підстави такої відмови.
Митний реєстр об'єктів права інтелектуальної власності
Митний реєстр об'єктів права ІВ веде Державна митна служба України (Держмитслужба). Держмитслужба дає можливість завантажити онлайн актуальний перелік внесених об'єктів.
Щоб дізнатися, чи є ця ТМ у Митному реєстрі на сайті Держмитслужби. Там на сторінці СТАТИСТИКА у розділі Реєстри є посилання для завантаження документу Об'єкти інтелектуальної власності. У цьому документі - актуальний Перелік об'єктів права ІВ, включених до Митного реєстру.
Станом на 24.03.2023 року в цьому реєстрі знаходиться 846 об’єктів. З них торгових марок - більше 95%. До Митного реєстру внесені як словесні позначення, так і зображувальні та комбіновані торгові марки. Інші об'єкти - це промислові зразки, винаходи, географічні зазначення, об'єкти авторського права і суміжних прав.
Є у Митному реєстрі такі всесвітньо відомі торгові марки як Hennessy, Lego, Xiaomi, Nivea, EcoFlow, Coca Cola, Apple і т.д. Внесені торгові марки українських виробників. Наприклад – бренди Рошен, Сульсена, Обухов, INTERTOOL. Нерідко трапляються і об'ємні торгові марки (знаки для товарів і послуг) - це пляшка Borjomi, фігурка конструктора Lego тощо.
Строк реєстрації ТМ в Митному реєстрі складає 6 місяців або 1 рік. Цей строк за необхідності може бути продовжений.
Вартість внесення торгової марки до Митного реєстру
.У 2015-му році була скасована обов’язкова вимога щодо внесення Правовласником або його представником грошової застави чи інших еквівалентних гарантій після отримання повідомлення про включення торгової марки до Митного реєстру.
Станом на 01.04.2023 таке внесення не потребує сплати зборів, унесення будь-якої застави, гарантійних платежів тощо..
Як працює Митниця?
Якщо митний орган на підставі даних Митного реєстру виявляє ознаки порушення прав щодо товарів, пред'явлених до митного контролю та митного оформлення, то їх митне оформлення призупиняється. А самі товари підлягають розміщенню на складах тимчасового зберігання чи складах митних органів.
Не пізніше н31.03.2023аступного робочого дня після ухвалення Рішення про призупинення митного оформлення товарів митний орган повідомляє особу, якій відповідно до законодавства України належать майнові права на ТМ, про факт пред'явлення цих товарів до митного оформлення, а декларанта - про причини зупинення їх митного оформлення.
Датою отримання Повідомлення особою, якій відповідно до законодавства України належать майнові права на торговельну марку, вважається день, коли митним органом засобами факсимільного зв'язку, електронної пошти тощо таке повідомлення надіслано.
Протягом 10 днів після отримання повідомлення, власник прав на торгову марку повинен:
- або письмово проінформувати Митний орган про звернення до суду з метою забезпечення захисту прав,
- або звернутись до митного органу з письмовим мотивованим клопотанням про продовження терміну зупинення митного оформлення (не більше ніж на 10 календарних днів)).
Якщо такі дії власника прав на торгову марку відсутні, то товари, митне оформлення яких було призупинено, підлягають митному оформленню в установленому порядку.
Якщо протягом перших 10 днів та 10 днів, на які термін призупинення продовжили (максимальний термін зупинення становить, таким чином, 20 днів) до митного органу, який призупинив митне оформлення товарів, не буде подано Ухвалу суду про забезпечення позову та заборону вчинення певних дій у справі про порушення прав на торгову марку, то товари, щодо яких було ухвалено рішення про зупинення митного оформлення, підлягають митному оформленню в установленому порядку.
© Кондратюк І.В., Оксана Власюк, 2011-2023
Можливо, Вам також будуть цікаві статті:
• Зловживання монопольним становищем - карається законом. Не можна зловживати монопольним становищем – такий Закон.
• Що реєструвати як торгову марку? Це питання обов'язково виникає у того, хто зібрався провести реєстрацію торгової марки. Важливо розібратися ще до подання заявки, що правильніше реєструвати як торгову марку?
• Реєстрація торгової марки – як, що і з ким реєструвати. Як вибрати такого Повіреного, з яким можна працювати?
Внесімо Ваш бренд у Митний реєстр негайно!