Промисловий зразок та його реєстрація
Ігор Кондратюк
Патентний повірений
• Що таке Промисловий зразок
• Обсяг правової охорони промзразка
• Реєстрація промислового зразка
• Придатність ПЗ для реєстрації
• Заявка на реєстрацію та її експертиза
• Право на реєстрацію та права власника промзразка
Що таке Промисловий зразок
Відносини, що виникають у зв'язку з придбанням та здійсненням права власності на промисловий зразок (скорочено - промзразок або ПЗ) в Україні, регулюються такими основними документами:
• Цивільний кодекс, Глава 39.
• Закон України "Про охорону прав на промислові зразки" від 15 грудня 1993 р. (далі - Закон)
• "Правила складання та подання заявки на промисловий зразок", затверджені Наказом України МОН № 110 від 18.02.2002 р. (далі – Правила).
Промзразок, згідно з вищевказаними нормативними документами, це - нове, оригінальне, художньо-конструкторське рішення зовнішнього вигляду виробу.
Досягається це оригінальністю та новизною зовнішнього вигляду виробу: його форми, кольору та/або розмальовки виробу, а також – їх комбінацією. Таке нове рішення зовнішнього вигляду виробу також має відповідати нормам технічної естетики та ергономіки, а також бути придатним до промислового виробництва.
Головна ознака промзразка - це дизайнерське рішення! Тобто. Завдання, яке вирішується з його допомогою, полягає у формуванні нового зовнішнього вигляду виробу. А власне виробами у разі можуть бути найрізноманітніші предмети. Призначення таких виробів - задоволення людських потреб, які можуть сприйматися візуально і здатні зберігати свій зовнішній вигляд. Зовнішній вигляд виробу може включати різні ознаки, але, зрештою, він визначається візуальним (і ергономічним) рішенням, а також взаємним розташуванням основних композиційних елементів, формою та колірним виконанням.
У Патентних законах провідних країн цей об'єкт охорони часто називають англійською - Industrial design, що у перекладі - індустріальний дизайн (промисловий дизайн).
> Таким чином, індустріальний дизайн захищає новий, відмінний або навіть унікальний зовнішній вигляд продукту, а не те, з чого він зроблений, як він зроблений або як він функціонує.
Свідоцтво (а раніше - Патент) на промисловий зразок - це охоронний документ, який отримується в установленому законом порядку.
Під промисловим дизайном розуміють також проєктну художньо-технічну діяльність з розробки промислових виробів з високими споживчими властивостями та естетичними якостями, формування гармонійного середовища в житловій, виробничій та соціально-культурній сфері.
Об'єкти дизайну - це промислові вироби (побутова техніка, меблі, посуд, одяг, виробниче обладнання та багато іншого). Це також елементи та системи міського, виробничого та житлового середовища - світильники, лавки, зупинки, кіоски, вивіски та інші носії візуальної інформації, функціонально-споживчі комплекси та інше.
Відповідно розрізняють види дизайну: дизайн промислових та побутових виробів, дизайн середовища, дизайн соціально-культурної сфери та інше. Навіть такий короткий перелік об'єктів дизайну дозволяє уявити, наскільки широкий спектр об'єктів дизайну. І які можуть скласти такі об'єкти реєстрації як ПЗ.
Як отримати промисловий зразок?
Зателефонуйте 0987733353, напишіть у Telegram, Viber , Skype або на info@tm.ua
Обсяг правової охорони промзразка
Реєстрація промислового зразка (отримання правової охорони) можлива тільки в тому випадку, якщо він є новим, оригінальним та промислово застосовним.
Обсяг правової охорони, що надається за Свідоцтвом, визначається сукупністю його суттєвих ознак, що відображаються на фотографіях виробу (або на його ескізі, або на його малюнках). Таким чином, фотографії, ескізи або малюнки, що відображають зовнішній вигляд виробу, є основним документом, що містить образотворчу інформацію про заявлений виріб та його зовнішні істотні ознаки. Тобто. - Про обсяг прав на нього.
Фотографії, ескізи або малюнки, що подаються разом із Заявкою, повинні давати повне детальне уявлення про зовнішній вигляд виробу. І мають дозволяти виявити сукупність його суттєвих ознак, що визначають обсяг правової охорони. Складання сукупності суттєвих ознак виробу, що заявляється, які відображаються в Описі, що подається до Національного органу інтелектуальної власності (скорочено - НОІВ), є важливою особливістю українського патентного законодавства в галузі охорони об'єктів промислового дизайну.
Проте така особливість ПЗ, як неможливість суворої об'єктивної оцінки його істотних зовнішніх ознак, є додатковою складністю в охороні ПЗ. А з частої зовнішньої складності об'єктів промислового дизайну можливі і проблемні ситуації. Особливо коли у процесі судової експертизи. Оскільки через слабку підготовленість судекспертів і цивільних судів - вирішення спірних ситуацій, що виникають, буде суб'єктивним. Особливо - з об'єктами ПЗ, коли буде потрібно підтвердження новизни дизайну.
Крім того, індивідуалізація зовнішнього вигляду ПЗ має поєднувати художнє та конструкторське рішення. Використання, наприклад, лише варіацій колірної індивідуалізації виробу, так само як упор лише на конструктивні особливості, може бути недостатньо.
Що не захищає промисловий дизайн? Він не захищає:
• Ідеї якихось дій чи процесів.
• Методи господарської, наукової чи іншої діяльності.
• Матеріали, використані під час створення цього промислового виробу.
• Роботу (функціональність) виробу (тобто - як воно працює, функціонує).
ЩО НЕ може бути промзразком? Зовнішній вигляд деяких виробів не може бути зареєстрований. Так, не визнаються об'єктами для реєстрації:
• Об'єкти архітектури (крім малих архітектурних форм), промислові, гідротехнічні будівлі та споруди;
• Вироби, зовнішній вигляд яких обумовлений виключно їхньою технічною функцією (гайки, болти, гвинти, свердла тощо, крім декоративних);
• Друкована продукція, що охороняється нормами авторського права; • Об'єкти нестійкої форми з рідких, газоподібних, сипких або подібних до них речовин, оскільки нестійкість їх форми не дозволяє надати їм зовнішній вигляд за допомогою художньо-конструкторських засобів;
• Вироби, що суперечать громадським інтересам, принципам гуманності та моралі. Наприклад, малюнки та написи порнографічного та образливого характеру.
Що реєструвати як промисловий зразок
За просторовим критерієм об'єкти для реєстрації можна поділити на:
• Двовимірні (лінійно-графічні) рішення. Тобто. мають малюнки (зображення), символи, шрифти, орнаменти, візерунки, лінії або колір товару та їх поєднання. Прикладом таких об'єктів будуть етикетки, вивіски, наклейки та інші площинні об'єкти. Зверніть увагу, що двомірні об'єкти можуть бути зареєстровані як торговельна марка. На відповідній сторінці сайту - інформація про реєстрацію торгової марки.
• Тримірні (об'ємні) рішення. Це, в першу чергу, різна упаковка - пляшки, коробки, ємності, сумки, тара і т.п. Також тут популярні різні іграшки, сувеніри. Особливе місце займає дизайн інструментів та технічного приладдя. Крім того, як тривимірний об'єкт доречно зареєструвати одяг, взуття, автомобіль - та все що завгодно, що має оригінальний дизайн. Від садової лави або АЗС - і до тютюнового кіоску або зупинки громадського транспорту. При цьому отримати права можна як цілий виріб (автомобіль), так і його частина - легкосплавні диски або фари.
• Комбіновані рішення. Наприклад, рекламні та інформаційні табло/вивіски, набори виробів (колода гральних карт) тощо.
Найбільш поширеним об'єктом, який захищається і як промдизайн, і як >торговельні марки , є етикетки. Для більш повного захисту прав захисту прав на виріб часто використовується подвійна реєстрація, коли проводиться як реєстрація промислового зразка, так і його реєстрація як торгової марки. Вона ефективна для таких об'ємних об'єктів як: пляшка, флакон, коробка. І також - для деяких кондитерських, парфумерних, фармацевтичних і хімічних виробів.
Реєстрація варіантів виробу.
Бувають ситуації, коли захист підлягає і як виріб в цілому, так і певна його частина або частини. Це також може бути комплект (набір) виробів.
Частина виробу може бути заявлена як промдизайн у тому випадку, якщо вона призначена для уніфікованого застосування. Тобто, може бути використана з цілим рядом виробів, а також має самостійну функцію та завершену композицію. Наприклад, самостійним виробом можуть бути визнані фари, різноманітні ручки, крісло тощо. Комплект (набір) виробів визнається єдиним виробом, якщо елементи, що входять до його складу, виконують різноманітні функції, відмінні один від одного, підпорядковані загальному завданню, яке вирішується комплектом в цілому. Варіантами зразка може бути якесь загальне дизайнерське рішення тих самих виробів. Наприклад, варіантами можуть бути дизайнерські рішення пляшки, що відрізняється тільки місткістю, але мають єдину стилістику дизайну. Наприклад, для характеристики варіантів одягу можуть використовуватися такі ознаки: єдина форма, єдині пропорції, єдиний силует, пропорційне чергування будь-яких елементів, деталей, обробки і т.п.
Замовити реєстрацію промислового зразка
Що реєструвати як промисловий зразок
За просторовим критерієм об'єкти для реєстрації можна поділити на:
• Двовимірні (лінійно-графічні) рішення. Тобто. мають малюнки (зображення), символи, шрифти, орнаменти, візерунки, лінії або колір товару та їх поєднання. Прикладом таких об'єктів будуть етикетки, вивіски, наклейки та інші площинні об'єкти. Зверніть увагу, що двомірні об'єкти можуть бути зареєстровані як торговельна марка. На відповідній сторінці сайту - інформація про реєстрацію торгової марки.
• Тримірні (об'ємні) рішення. Це, в першу чергу, різна упаковка - пляшки, коробки, ємності, сумки, тара і т.п. Також тут популярні різні іграшки, сувеніри. Особливе місце займає дизайн інструментів та технічного приладдя. Крім того, як тривимірний об'єкт доречно зареєструвати одяг, взуття, автомобіль - та все що завгодно, що мають оригінальний дизайн. Від садової лави або АЗС - і до тютюнового кіоску або зупинки громадського транспорту. При цьому отримати права можна як цілий виріб (автомобіль), так і його частина - легкосплавні диски або фари.
• Комбіновані рішення. Наприклад, рекламні та інформаційні табло/вивіски, набори виробів (колода гральних карт) тощо.
Найбільш поширеним об'єктом, який захищається і як промдизайн, і як торговельні марки, є етикетки. Для більш повного захисту прав захисту прав на виріб часто використовується подвійна реєстрація, коли проводиться і реєстрація промислового зразка та його реєстрація як торгової марки. Вона ефективна для таких об'ємних об'єктів, як пляшка, флакон, коробка. І також – для деяких кондитерських, парфумерних, фармацевтичних та хімічних виробів.
Реєстрація варіантів виробу.
Бувають ситуації, коли захист підлягає і як виріб в цілому, так і певна його частина або частини. Це також може бути комплект (набір) виробів.
Частина виробу може бути заявлена як промдизайн у тому випадку, якщо вона призначена для уніфікованого застосування. Тобто, може бути використана з цілим рядом виробів, а також має самостійну функцію та завершену композицію. Наприклад, самостійним виробом можуть бути визнані фари, різноманітні ручки, крісло тощо. Комплект (набір) виробів визнається єдиним виробом, якщо елементи, що входять до його складу, виконують різноманітні функції, відмінні один від одного, підпорядковані загальному завданню, яке вирішується комплектом в цілому. Варіантами зразка може бути якесь загальне дизайнерське рішення тих самих виробів. Наприклад, варіантами можуть бути дизайнерські рішення пляшки, що відрізняється тільки місткістю, але мають єдину стилістику дизайну. Наприклад, для характеристики варіантів одягу можуть використовуватися такі ознаки: єдина форма, єдині пропорції, єдиний силует, пропорційне чергування будь-яких елементів, деталей, обробки і т.п.
Замовити реєстрацію промислового зразка
Заявка на реєстрацію та її експертиза
Для того, щоб підготувати та подати Заявку на реєстрацію необхідні: • Дані про Заявника, адресу його місця проживання або місцезнаходження. Тобто. - найменування, адресу та ідентифікаційний код підприємства (для заявника – юридичної особи) або ПІБ та адресу для заявника – фізичної особи. Якщо заявників кілька, то ці дані потрібні для всіх заявників.
• Комплект фотографій (малюнок, ескізів), що включає загальний вигляд у ракурсі 3/4 спереду (7 екз.), вид зліва, справа, ззаду та , при необхідності, - спереду та зверху (по 3 екз). Замість фотографій можуть бути представлені ксерокопії чи малюнки. Розмір 18 х 24 см. Для дрібних виробів 13 х 18 см або 9 х 12 см. Фотографії повинні давати повне детальне уявлення про зовнішній вигляд виробу; • Опис виробу, що включає перелік його суттєвих ознак. Опис виробу, включаючи перелік його суттєвих ознак, має дуже специфічний характер. Для складання опису вкрай бажано вдатися до допомоги фахівця з інтелектуальної власності - Патентного повіреного.
• Довіреність від Заявника на подання його інтересів щодо реєстрації.
• Оплата держзборів. До заявки додається документ, що підтверджує сплату держзборів у встановленому розмірі.
Пріоритет дизайну виробу.
Пріоритет дизайну виробу встановлюється за датою надходження Заявки, що містить заповнену Заяву, комплект фотографій та опис.
Конвенційний пріоритет.
Пріоритет також може бути встановлений за датою подання першої заявки до держави-учасниці Паризької конвенції з охорони промислової власності. Це так званий Конвенційний пріоритет. Термін - на ім'я Паризької конвенції, що його встановила. Для встановлення Конвенційного пріоритету Заявка має надійти до НОІВ (раніше - Укрпатент) протягом 6 місяців від дати подання першої Заявки в іншій державі. Якщо за обставинами, що не залежать від Заявника, Заявка з запитуванням Конвенційного пріоритету не могла бути подана у зазначений термін, цей термін може бути продовжений, але не більше ніж на два місяці.
Експертиза промзразка.
Експертиза заявки на промисловий дизайн проводиться НОІВ відповідно до чинного законодавства. За належно поданою Заявкою НОІВ (раніше – Укрпатент) проводить лише формальну експертизу. Під час проведення такої експертизи перевіряється наявність необхідних документів, дотримання встановлених вимог щодо них. І якщо вони відповідають вимогам законодавства, то розглядається питання про те, чи належить заявлений виріб до об'єктів, яким надається правова охорона відповідно до Закону України "Про охорону прав на промислові зразки". За позитивного результату Формальної експертизи далі не проводиться Кваліфікаційна експертиза. А Заявнику надсилається Повідомлення про можливість реєстрації. Після сплати зборів та мит за видачу Свідоцтва відбувається реєстрація ПЗ. Після публікації відомостей про видачу Свідоцтва будь-яка особа може ознайомитися з матеріалами Заявки.
Право на реєстрацію та права власника промзразка
Право на подання Заявки мають:
1) Або його Автор (автори) або його (їх) спадкоємці. Співавтори мають рівні права, якщо інше не передбачено угодою між ними. Автору дизайну належить право авторства, яке є невідчужуваним особистим нематеріальним правом та охороняється безстроково.
2) Або Роботодавець, якщо об'єкт створено згідно з Трудовим договором (Контрактом) у зв'язку з виконанням Автором своїх трудових обов'язків. Право зареєструвати промзразок, створені працівником у зв'язку з виконанням ним своїх службових обов'язків, належить Роботодавцю. Аналогічно – у результаті виконання працівником отриманого від Роботодавця конкретного завдання. Але таке право належить Роботодавцю лише у тому випадку, якщо Договором між ним та Автором не передбачено інше. Роботодавець зобов'язаний укласти письмовий Договір із Автором. І вже згідно з його умовами після створення дизайну Роботодавець зобов'язаний видати винагороду Автору у розмірі, що залежить від економічної цінності створеного дизайну. Але все ж таки винагорода виплачується у розмірі та на умовах, що визначаються на основі вищезазначеного Договору між ними. Автор дизайну зобов'язаний подати Роботодавцю письмове повідомлення про створений ним зразок разом з матеріалами, що розкривають суть промдизайну, причому ясно і повно.
Якщо Роботодавець протягом чотирьох місяців від дати отримання цього Повідомлення не подасть Заявки до НОІВ (раніше - Укрпатент), то право зареєструвати дизайн переходить до Автора.
Крім того, права на промдизайн:
- Засвідчується Свідоцтвом;
- Тільки реєстрація дизайну забезпечує пріоритет, авторство та виключне право на використання;
- Термін дії майнових прав на зареєстрований зразок - 5 років від дати подання заявки. Цей термін за клопотанням Власника може бути продовжено ще на чергові 5 років, за умови оплати відповідного держзбору. Загальний термін дії прав на промдизайн не може перевищувати 25 років від дати подання заявки.
У невеликій статті досить складно дати докладні та повні роз'яснення щодо такого складного об'єкта права інтелектуальної власності та реєстрації прав на нього. Корисною буде і Стаття Промисловий зразок з Патентним повіреним.
© Патентный поверенный Кондратюк И. В., 2003-2023.
Мы сможем правильно зарегистрировать Ваш промышленный дизайн!