Винахід чи корисна модель
Що патентувати – винахід або корисну модель
Ігор Кондратюк
Патентний повірений
•Почнемо відразу з Висновків
•Законодавство України про винахід та корисну модель
•Що може й що не може бути винаходом та корисною моделлю
•Отримання патенту
Почнемо відразу з Висновків
Не будемо мучити Читача довгими роздумами про такі об'єкти права інтелектуальної власності, як винахід (скорочено - ВН) і корисна модель (скорочено - КМ, а разом ці два об'єкти скорочено - ВН та КМ). Ми даємо сам Висновок, а потім нижче – докладніше розберемося, що до чого в цих об'єктах.
==Авторське застереження не по темі, але - в тему! ==
Ви запитаєте, а навіщо Авторові цієї Статті такі дивні скорочення: про винахід скорочено - ВН, відповідно і КМ, ВН та КМ? Усе просто та дуже сумно. Великий монополіст Гугл дійшов думки: "Якщо в статті із 3.000 слів 10 разів згадати слово "патент", то ця стаття (на думку Гугл) - не про "патенти". А тому якщо Автор буде повторювати ті необхідні терміни, про які Стаття - Google її засуне у своєму монопольному пошуку так, що її ніхто ніколи не знайде й не прочитає. Автор же сподівається, що статтю прочитають. А тому – вибачте, але скорочуватимемо! Куди ж без Гугл!
=====
Отже, зробимо головний Висновок: звичайно - Корисна модель! А ось тепер розберемося, чому:
1. Зареєструвати корисну модель - простіше. Тому що експертиза простіша. Після цього Автор міг би написати ще 10 тисяч безкорисних слів. Але Ви просто повірите Патентному повіреному з 20-річним стажем. І Ваше патентування – буде легше та простіше!
2. Патентування КМ - легше. Тому, що експертиз по ній - менше.
3. Отримати патент на КМ - швидше.
4. Процедура по КМ - дешевша.
Саме тому моделі: Простіше, Легше, Швидше та Дешевше!
Недоліки моделей (їх небагато і вони не заперечують вище сказаного):
1) Строк дії патенту на КМ - менший, але досить великий - цілих 10 років.
2) У КМ - є територіальні обмеження на визнання такого патенту. Не всі країни визнають КМ. Тобто, Німеччина і т. д. - визнають. А ось США – ні. Але! 99,9% патентовласників ніколи до США зі своїми об'єктами - так і не дістануться. Просто тому, що це їм не треба чи не під силу (дорого!).
3) Іноді простіше - патентувати ВН. Це відбувається в тому випадку, коли Ваше рішення являє собою і Спосіб, і Пристрій для його здійснення. Їх можна заявити однією заявкою на ВН. А ось на КМ – лише двома. Але ця ситуація – рідкість.
Все. Більше на цю тему можна було б не говорити. Але для допитливих – читаємо далі!
Як легко і швидко розпочати патентування винаходу чи корисної моделі?
Подзвоніть 0987733353, напишіть в Telegram, Viber, Skype або на info@tm.ua
Законодавство України про винаходи та корисні моделі
Права на ці об'єкти регулюють:
• Цивільний кодекс України (скорочено ЦКУ), який набув чинності 2004 року, вже в новій редакції, яка замінила пост-СРСР-івський варіант. Давайте розглянемо, що він передбачає в поточній редакції, що діє на 01.01.2023 р.:
- Стаття 420 ЦКУ передбачає, говорячи про об'єкти права інтелектуальної власності, що є такі об'єкти як: а) винахід і б) корисна модель. Таким чином, ці обидва об'єкти передбачені чинним законодавством України.
- Стаття 459 ЦКУ присвячена винаходу. І передбачає, що може ним бути і які умови його патентоспроможності.
Пункт 1 цієї Статті визначає, що винахід буде патентоспроможним, якщо він: є новим, має винахідницький рівень і придатний для промислового використання. Отже - три критерії.
Пункт 2 цієї статті передбачає, що об’єктом винаходу може бути:
· Продукт. І під цим терміном розуміються різні пристрої, штам мікроорганізму, нова речовина, якась нова культура клітин рослини чи тварини тощо;
· Процес. Тобто, якийсь спосіб дій у будь-якій галузі технології. При цьому під способом слід розуміти дію матеріальних предметів над матеріальними предметами.
Цікавим є і пункт 3 цієї статті. Він передбачає, що спеціальним Законом (маючи на увазі Закон "Про охорону прав на винаходи і корисні моделі", а далі скорочено - Закон про винаходи), можуть бути встановлені продукти та процеси,які не придатні для патентування. Упс! Звернули увагу? Чинний ЦКУ передбачає, що можуть бути винятки: щось не можна запатентувати. І тут доречно коротко сказати, що не підлягають патентуванню наукові відкриття, сорти рослин та породи тварин, комп'ютерні програми, способи ведення господарської діяльності. Список цей великий, йому присвячена ст. 6 Закону про винаходи. І про неї ми розповідаємо нижче.
Стаття 460 ЦКУ вже присвячена Корисній моделі.
Пункт 1 цієї статті встановлює, що КМ придатна для патентування, якщо вона є новою і придатною для промислового використання. Дивний пункт про якийсь загадково-чарівний "винахідницький рівень" зник. І це добре. Що менше умов, то простіше патентувати.
Далі вже п. 2 цієї статті передбачає, що об'єктом корисної моделі можуть бути:
· Пристрій (не продукт, а тільки лише пристрій!);
· Процес (спосіб) у будь-якій галузі технологій.
Цікавим є і п. 3 цієї статті. Він так само, як і ст. 459 ЦКУ, передбачає, що іншим уже спеціальним Законом, можуть бути встановлені продукти та процеси,які не придатні для отримання патенту на них. Про це нижче.
Стаття 462 ЦКУ передбачає, що права на винахід і корисну модель засвідчуються патентом. Запам'ятаємо це! Документ названо Патентом. Тобто, одним словом, без усяких прикметників.
• Закон Про охорону прав на винаходи і корисні моделі - це другий основний документ.
Стаття 1 цього спеціального Закону передбачає (у редакції, що діє на 01.01.2023 р.):
патент (патент на винахід, патент на корисну модель, патент на секретний винахід, патент на секретну корисну модель) - це охоронний документ, що засвідчує пріоритет, авторство та право власності на Ваше рішення.
• Правила складання і подання заявки на винахід та заявки на корисну модель (скорочено – Правила складання). А ось цей підзаконний нормативний документ - насправді й покликаний розвіяти сумніви. І теоретично він мав би роз'яснити складні моменти. АЛЕ! На початок 2023 року Правила складання діють у редакції від 25.07.2011 р.
• Правила розгляду заявки на винахід та заявки на корисну модель (скорочено – Правила розгляду). Важливий документ. Але так само цей нормативний документ застарілий. На початок 2023 року Правила розгляду діють у редакції від 25.07.2011 р. та не відповідають новому ЦКУ. Але інших – немає! Працюємо за цими.
Замовити отримання патенту на винахід або корисну модель
Що може й що не може бути винаходом і корисною моделлю
Що може бути запатентовано? Як ми вже зазначали вище, можна реєструвати права на різноманітні технічні, технологічні, хімічні чи біологічні процеси можна запатентувати як винахід. Але не всі з них можуть бути захищені як корисна модель.
Що не може бути запатентовано?
Відповідно до ст. 6 Закону про винаходи, а також згідно зі ст. 2 Правил складання та пункту 6.8.3. Правил розгляду не підлягатиме охороні:
1) Рішення, які суперечать публічному порядку, суспільним інтересам, принципам гуманності і моралі . Тут водночас і зрозуміло, і незрозуміло. Якщо із мораллю ще якось можна впоратися, то що малось на увазі під публічним порядком та принципами гуманності? На жаль, чиновникам бракує часу для пояснення вищевказаних понять!:) Наведу приклад. Ось, захотіла б Клініка "Ісіда" оформити патент на "Спосіб здійснення процедури сурогатного материнства". Актуальне питання через погану демографію в Україні. Питання в тому, як визначити: цей Спосіб - моральний чи аморальний? Автор - не знає правильної відповіді. Це означає, що за гроші чи на чиюсь думку - можна тлумачити і що моральний, і що ні. А це – неправильно. На нашу думку, Закон та Правила мають максимально повно тлумачити проблемні питання.
2) Інші об'єкти права ІВ. Це - відкриття, промислові зразки і торгові марки, сорти рослин і породи тварин, топографії інтегральних мікросхем, об'єкти авторських прав (комп'ютерні програми, діаграми, графіка, книги тощо).
3) Методи господарської, розумової, організаційної та комерційної діяльності. Це – важливий пункт! З такими рішеннями часто звертаються заявники. Вони хочуть запатентувати нові види бізнесу, страхування, банківські послуги. Відповідь законодавства - не можна!
4) Біологічні процеси відтворення рослин та тварин, що не належать до небіологічних та мікробіологічних процесів.
5) Наукові теорії та математичні методи.
6) Правила та алгоритми проведення ігор, конкурсів та аукціонів.
7) І так далі і тому подібне. Повний перелік – є у ст. 6 Закону про винаходи.
Отримання патенту
Патенти також можуть бути різні, як і ситуації для заявників.
Комусь цей документ потрібен для фіксації своїх прав та спокійного використання у виробництві.
Але комусь потрібні серйозні, юридично грамотні документи для фіксації своїх важливих прав. І таким Клієнтам вирішити завдання грамотного складання Заявки може лише Повірений. Якщо, звичайно, він має диплом технічного ВНЗ, хорошу голову і досвід у цьому. Такі повірені є у нашому Агентстві.
Але ми не говоримо, що ми єдині. Наприклад, коли у нас запитують поради, кому ми довірили б складання Заявки з генетики чи ядерної фізики, якщо з якихось причин самі не візьмемося? То наша відповідь: тільки тим Повіреним, яких знаємо довгі роки і перед професіоналізмом яких схиляємось:
1. Це був Валерій Людвікович Куцевич. Але, на превеликий жаль, цього прекрасного Повіреного не стало в листопаді 2019 року. Його Статті У чому користь корисних моделей, про ноу-хау Ну і як у Вас щодо НОУ-ХАУ? і про товарні знаки Товарний знак - Фірмовий знак якості є у нас на сайті.
2. В'ячеслав Іванович Сальніков. Теж – Повірений. Успішно працює. Прекрасний фахівець!
Не можемо говорити про навички, знання та можливості когось із Повірених погано. Просто говоримо про тих, роботу яких знаємо добре.
© Патентний повірений Кондратюк І.В., 2020-2023.
Реєстрація винаходу або корисної моделі - давайте почнемо негайно!