Реєстрація торгової марки
Україна, Євросоюз та всі країни світу
RU
UA

Що таке домен, хостинг, сайт

Домени, хостинг, сервер та сайт - просто про складне



Іноді нашим Клієнтам нелегко підібрати правильні терміни, щоб сказати, що їм потрібні прості речі: зареєструвати торгову марку, отримати домен ua, отримати хорошу адресу для сайту, вибрати хостинг. Щоб допомогти їм ми спробуємо максимально просто розповісти про непрості речі: з якими словами живе інтернет?
Як звичайна людина, так і підприємство стикаються з інтернетом на кожному кроці. Ми дивимося YouTube, читаємо новини, листуємося в Telegram чи Viber, і це – все з використанням інтернету. Насамперед інтернет саме для Вас тим, що у Вас є доменне ім'я та електронна пошта. А для найголовнішого українського домену - необхідна і торгова марка. Можливо, Ви замовили якусь студію та зробили свій сайт. Що має хостинг на конкретному сервері. І ви хочете, щоб при наборі Вашої адреси в інтернет будь-який користувач мережі Інтернет побачив цей сайт. І щоб Ваша електронна пошта була індивідуальною, саме Ваша, а не безлика ukr.net. І щоб, маючи доступ в інтернет, і Ви могли побачити свій сайт, YouTube, цей наш сайт та мільйони інших сайтів.

патентний повірений про домен ua

Ігор Кондратюк

Патентний повірений

Іноді навіть ті наші Клієнти, хто вже отримав домен ua - не дуже знаються на інтернет-термінах. І це нормально. Не всі закінчували Політех, кожен з нас розуміється на своєму і не можна знати все. А нам хотілося б допомогти тим, кому хочеться і розібратися, але й не навантажити себе складною термінологією чи науковими поясненнями про те, що таке домен. Тому ми простими словами розповімо про те, що видається таким складним. При цьому обмовимося, що українські адреси в мережі - такі самі, як і в інших доменних зонах. І все, що нижче написано, стосується і нас.

Що таке домен?


Домен - це лише адреса. Як адреса будинку. Ось Ви коли підходите до будинку, то на ньому завжди є табличка з назвою вулиці та номером будинку. Ось і доменне ім'я - це лише адреса, і нічого іншого. Теж такий собі віртуальний запис про якусь адресу в інтернеті. Тільки у доменного імені спочатку написано його ім'я (назва). А потім, після останньої точки в цьому імені - зазначена доменна зона, в якій зареєстрована ця адреса.
Адреса може складатися з літер, цифр, слів, тире та їх поєднань. Класично - адреса може складатися з латинських літер від a до z. Також в адресу можуть входити (або не входити) цифри від 0 до 9 або символ дефіса "-". Символ точки "." теж завжди є. Але точка не є частиною самого імені, а ділить адресу на частини: ім'я домену (або піддомену), точка і потім - написана сама доменна зона. Наприклад: у можливому домені blog.tm.ua слово "blog" - це піддомен, слово "tm" (ім'я домену або доменне ім'я), а слово "ua" - вказує в якій доменній зоні зареєстрована адреса. Ось символ точки і відокремлює ці частини одна від одної.
Але є вже кириличні домени. Такі адреси, окрім цифр та дефісу, включає в ім'я домену кириличні літери від а до я. Це реалізовано для українського домену .укр.
Доменна зона - це сукупність доменних імен певного рівня, що входять до конкретного домену. Наприклад, зона ua включає всі імена нижнього рівня на цій адресі. Зона com.ua, in.ua чи kiev.ua - це все адреси нижчого рівня, ніж ua.

Як швидко розпочати реєстрацію ТМ та домену ua

Зателефонуйте 0987733353, напишіть в Telegram, Viber, Skype або на info@tm.ua


Домени верхнього рівня


Доменні зони верхнього (першого) рівня поділяються на кілька типів.
Доменні зони загального користування.
Англійською – generic top-level domain, скорочено - gTLD. Такі адреси призначені для користування всією інтернет-спільнотою. До gTLD відносяться зони - com, net, org, biz, info і так далі.
.com — для комерційних організацій (ця адреса використовується без обмежень).
.info — спочатку для інформаційних ресурсів, використовується без обмежень.
.biz — спочатку тільки для комерційних організацій, тепер ця адреса абсолютно вільно реєструється.
.net — для організацій, що мають відношення до функціонування Інтернету, теж використовується без обмежень.
.org — для некомерційних організацій, використовується без обмежень.
Зони верхнього рівня стали вихідними точками відліку, з яких почалися імена в Інтернеті. Їх записують ніби у зворотному порядку. Остання частина адреси після точки - його основна зона. Кожне ім'я складається з мінімально двох частин, розділених точками і записаних у зворотному порядку. І доменом верхнього рівня є остання частина домену, відокремлена точкою. Наприклад, в імені domainname.com - доменом верхнього рівня є домен com. Можна адресу написати і великими літерами - COM. Але т.я. адреси в мережі при їх написанні в браузері не чутливі до регістру - в адресі все одно потім Ви побачите звичайні маленькі літери. Тому адресу можна написати як Domainname.com.ua, можна написати домен як DOMAINname.COM.UA, нічого не зміниться, Ви потрапите на один і той же домен (адресу).
Національні доменні зони.
Про національний домен (домен держави) ще можна сказати - він відповідає дволітерному коду держави. Англійською адреса загального користування - country code top-level domain (скорочено - ccTLD). Національні зони є дволітерними доменними іменами верхнього (першого) рівня. Надаються (делегуються) національні адреси за кодами країн відповідно до Стандарту ISO 3166-1. Такі адреси позначають країну чи географічний регіон, наприклад: us - США, de - Німеччина, ua - наша держава - Україна. А адреса Asia охоплює цілий регіон. Загалом у світі існує понад 200 національних зон верхнього рівня. Національними зонами управляють Адміністратори зон. Часто це - організації, обрані інтернет-спільнотами країн.
Доменні зони UА і УКР
Україна теж має два своїх домени - UА та УКР.
. Цей домен має свого Адміністратора - Дмитра Кохманюка. А свої права щодо адміністрування доменної зони UА він делегував приватному підприємству - ТОВ "Хостмайстер". Ані сам Адміністратор домену UА, ані ТОВ "Хостмайстер" не займаються безпосередньо реєстрацією доменів. Ці права на реєстрацію доменів здійснюють інші компанії - Реєстратори доменів. Тобто, юридичні особи, які мають відповідні Договори з ТОВ "Хостмайстер". Наше Агентство - "Українські торговельні марки" - також офіційний реєстратор українських доменів.
УКР. Понад 10 років тому у березні 2011 року ICANN оголосила про успішне завершення розгляду заявки на домен .укр. І вже 28 лютого 2013 року ICANN ухвалила рішення делегувати домен .укр Україні. Перший сайт у доменній зоні .укр - це сайт Президента України: президент.укр.
Домени, що належать до групи країн.
  • .asia — адреса для країн Азії, включаючи Австралію.
  • .eu — адреса для Європейського союзу.
  • Домени спеціального призначення.
  • .aero — адреса для суб'єктів авіатранспортної промисловості.
  • .cat — адресу для використання носіями каталонської мови.
  • .coop — для кооперативів.
  • .edu — для вищих навчальних закладів, визнаних Департаментом освіти США, обмежена реєстрація.
  • .jobs — для кадрових агентств.
  • .mobi — для продавців та постачальників мобільного контенту та послуг, пов'язаних з мобільним зв'язком.
  • .museum — для музеїв.
  • .name — для фізичних осіб (цей домен також використовується без обмежень).
  • .pro — для сертифікованих професіоналів.
  • .tel — для сервісів, що включають зв'язок між телефонною мережею та Інтернетом.
  • .travel — домен для суб'єктів туристичного бізнесу.
  • Домени США обмеженого використання.
  • .gov — уряду та урядових організацій США.
  • .mil — тільки для військових організацій та установ США, які відповідають за безпеку країни.
  • .int — домен міждержавних організацій (за винятком tpc.int).
  • .arpa — адресу для інфраструктури Інтернету та, раніше, адреси у закритій (військовій) частині мережі Інтернет США.
  • .root — прописаний у кореневих серверах DNS, які контролює компанія VeriSign, але його призначення ніколи не коментувалося.

  • Інформація про українські домени


    Все дуже просто. Ідемо на сайт Адміністратора домену hostmaster_net.ua.
    Беремо адресу, наприклад copyright.ua - це реальна адреса, на якій є сайт про торгові марки.
    Зліва нагорі на сайті hostmaster.ua є поле - "Шукати домен". Вбиваєте адресу з точкою і доменною зоною, тобто саме - copyright.ua
    Натискаємо по стрілочці поруч із вікном введення. І з'явиться нова сторінка, де буде кілька стовпчиків інформації. Відповідь на запитання чий домен і хто Реєстратор дають перші три стовпчики:
    Результат запиту domain: copyright.ua
    domain: copyright.ua - це домен, який Ви перевіряли.
    dom-public: NO - це не публічний, а приватний домен.
    license: 315472 - номер Свідоцтва на торговельну марку, щодо якої отримано цей домен.
    mnt-by: ua.tm - це Реєстратор Вашого домену.
    nserver: ns1.webname.ua - перший нейм-сервер (зона) домену.
    nserver: ns2.webname.ua - другий нейм-сервер (зона).
    status: ok - це статус адреси, якщо ok - все добре!
    created: 2004-04-09 12:02:07+03 - дата і час створення адреси.
    modified: 2022-05-09 12:03:01+03 – остання зміна в адресі.
    expires: 2023-04-09 12:02:07+03 - дата закінчення делегування цієї адреси.
    source: UAEPP

    % Registrar: це - інформація про Реєстратора цієї адреси. І нижче йде інформація про Реєстратора - про його назву та контакти - сайт, електронну пошту, телефон та адресу.
    % ==========
    registrar: ua.tm
    organization: Ukrainian Trademarks Ltd
    organization-loc: ТОВ "Українські торговельні марки"
    url: http://uatm.ua
    city: Kyiv
    country: UA
    abuse-email: info@uatm.ua
    abuse-phone: +380987733353
    abuse-postal: Ukraine 03087 Kyiv 18-A Erevanskaya Str., kv. 17
    abuse-postal-loc: Україна 03087 Київ вул. Єреванська, буд. 18-А, кв. 17
    source: UAEPP

    % Registrant: це - інформація про Реєстранта (Власника) цієї адреси. І нижче - може йти інформація про нього. За замовченням така інформація прихована згідно із Законом про захист персональних даних.
    % ===========
    person: not published
    person-loc: not published
    e-mail:
    address: not published
    address-loc: not published
    phone: not published
    mnt-by: ua.tm
    status: ok
    status: linked
    created: 2014-03-31 17:27:09+03
    source: UAEPP

    Як швидко розпочати реєстрацію ТМ та домену ua

    Зателефонуйте 0987733353, напишіть в Telegram, Viber, Skype або на info@tm.ua

    Що таке сайт


    Термін Сайт (вебсайт, інтернет-сайт) як слово утворено від англійської "website". У якому "web" перекладається як "павутина, мережа". А слово "site" перекладається як "місце, сегмент, частина". Фізично, в електронному вигляді сайт - це сукупність електронних документів, іноді кажуть - файлів.
    Уявіть, що ви написали кілька звичайних вордівських документів. Потім склали їх в одну папку. Назвали папку іменем Вашого домену. На прикладі одного з наших сайтів дали папці спільне ім'я - copyright. Якщо документів багато, то Ви в основній папці зробили ще й підпапки. Наприклад, одна з папок може бути у Вас Усні твори. А потім з'єднали все це програмою, яка при наведенні курсора на ім'я іншої сторінки відкриває її на екрані. Ось виходить, що сайт складається зі сторінок, які сприймаються як єдине ціле. Всі сайти разом складають так звану "мережу" - Всесвітню павутину. Іноді слово інтернет розуміється як мережа, що складається зі з'єднаних між собою серверів та сайтів.

    Що таке сервер


    Сервер (server, веб-сервер, вебсервер, web-server) в обсязі цієї статті - це комп'ютер (тобто набір технічних пристроїв), який постійно включений в інтернет, і на якому розміщено як ваш сайт, так і набір програмного забезпечення, що забезпечує роботу сервера і Вашого сайту. Головне завдання сервера - створення програмної можливості для відкриття сторінок "браузерами" (від англійської "browser").
    Браузери - це спеціальне програмне забезпечення для перегляду вебсторінок вебсайтів. А також для запиту та обробки цих інтернет-сторінок, плюс - для переходу від однієї сторінки до іншої. Найчастіше люди використовують такі браузери як Google Chrome, Mozilla Firefox, Safari, Opera. Робота сервера зазвичай протоколюються в логах (записуються дані про роботу) і є підставою для підрахунку статистики сайту.

    Електронна пошта


    Електронна пошта (від англійської electronic mail, а скорочено e-mail) - технології та програми з пересилання та отримання через інтернет електронних повідомлень. Ці повідомлення називаються листи або електронні листи. Електронна пошта за складом елементів та принципом роботи практично повторює систему звичайної (паперової) пошти, запозичуючи як терміни (пошта, лист, конверт, вкладення, скринька, доставка та інші), так і характерні особливості - простоту використання, затримки передачі повідомлень, достатню надійність і водночас відсутність гарантії доставки.
    А ось уже домен Вам потрібний не сам по собі. Він потрібний з двох причин: Ви хочете зробити сайт або мати свою індивідуальну електронну пошту. Але не @ukr.net або навіть Gmail - електронну пошту від Google, а зі своєю неповторною адресою. Ось тут Вам доменне ім'я і стане потрібним.

    Що таке хостинг


    Саме слово хостинг, як і багато слів, що використовуються в Інтернеті, походить з англійської мови від слова "host" - перекладається в галузі інформаційних технологій як основний пристрій, головний комп'ютер, господар. Таким чином, у комп'ютерних технологіях під словом хостинг мається на увазі розміщення Вашої сторінки (найчастіше набору сторінок, тобто сайту) у глобальній мережі Інтернет.
    У нашому повсякденному житті хостинг - це послуги розміщення персональних (особистих) чи корпоративних сайтів на серверах. Такі послуги надають спеціалізуються на таких послугах хостинг-компанії, іноді говорять хостинг-провайдери або просто хостери. Часто такі компанії надають послуги підтримки та супроводу, що дуже часто - просте забирання грошей у тих, хто погано прочитає цю статтю.
    Лідери хостинг-бізнесу створюють дата-центри (центри зберігання даних), забезпечені резервними джерелами електроживлення, захистом від попадання вологи, стійкістю до землетрусів тощо, що дозволяє забезпечити стійкий цілодобовий доступ до сайтів клієнтів.

    Зареєструвати торгову марку та домен ua


    Доступ в інтернет


    Доступ в інтернет - це техніка та програми, за допомогою яких Ви з'єднуєтеся з інтернетом. Компанії, що надають Вам підключення до Інтернету та називаються провайдери або провайдери інтернет. Найчастіше ми використовуємо:
    - Мобільний інтернет за допомогою смартфона. Це найпростіший і найпоширеніший спосіб серед приватних осіб. Такий спосіб найбільш простий: Вам потрібний лише недорогий смартфон. Доступ в Internet з комп'ютера або лептопа легко можна здійснити, роздавши wi-fi.
    - Підключення до мережі провайдерів провідного або оптико-волоконного інтернету. Якщо у вашому районі є певна критична маса користувачів, які бажають під'єднатися до інтернету, то рано чи пізно спеціалізовані компанії організують мережу. Яка буде підключена до Інтернету за допомогою виділеного каналу. У цьому випадку одним з найбільш доступних і дешевих способів підключення до інтернету буде приєднання Вашого Wi-Fi модему і далі комп'ютера до цієї мережі.
    - Підключення через супутникову антену. Слід зазначити, що супутниковий канал зв'язку для приватних користувачів коштує дорого. Але в умовах війни Starlink - дуже важливий спосіб забезпечення високошвидкісного супутникового доступу в Інтернет. І будемо вдячні компанії SpaceX та Ілону Маску за підтримку України.
    - Підключення по телефонній лінії за допомогою модему. Це найстаріший, але найпростіший і найпоширеніший спосіб серед приватних осіб.
    У кожного з вище зазначених варіантів доступу до мережі є свої плюси та мінуси. Треба тестувати, що краще, дешевше та простіше саме у Ваших умовах та під Ваші завдання.

    Доступ до інтернету як одне з прав людини.
    В останні роки Організація Об'єднаних Націй намагається зробити доступ до інтернету одним з прав людини. У деяких країнах, таких як Естонія та Греція, доступ до Інтернету вже отримав статус невідчужного права людини.
    У Фінляндії відповідно до розпорядження уряду кожен громадянин отримав забезпечене законом право на доступ в інтернет по мегабітному каналу. В уряді країни вважали, що інтернет із розваги став частиною повсякденного життя. Тому тепер у Фінляндії до мережі під'єднано до 96% громадян. У цій державі до інтернету не під'єднано лише чотири тисячі будинків. Нещодавно ухвалений закон зобов'язує провайдерів прокласти лінії та до них!
    Будемо сподіватись, що й Україна обере доступ до інтернету як одним з важливих прав людини. .

    © Кондратюк І.В., 2011-2023

    Реєстрація домену ua - розпочнімо негайно!