Регистрация торговой марки
Украина, Евросоюз и все страны мира
UA
RU

Промисловий зразок з Патентним повіреним

Промисловий зразок як об’єкт патентування



про промисловий зразок

Інна Панасюк

Провідний юрист

Що захищає промисловий зразок
Ви створюєте якісь красиві, нові, та зовні - унікальні вироби. Наприклад, коробки, пляшки, одяг, взуття, меблі. Або, як у нашому випадку, підошву до взуття. Ви випускаєте свої творіння в світ. Вони цікаві, манять покупців, все, нібито, добре. Але... Але чи впевнені Ви у тому, що завтра якійсь інший громадянин-підприємець або фірма «Х» не проведуть патентування та вийдуть на ринок з Вашим яскравим творінням? Погодьтесь, що все може бути в житті.
Так як же захистити свої права на нові, яскраві речі в такому перемінному та конкурентному світі?
А є такий варіант! Варіант – отримати патент на промисловий зразок (скорочено - промзразок або ПЗ). Але що ж це і «з чим його їдять», як запатентувати своє рішення? А головне - як зареєструвати промисловий зразок?
Наш законодавець промзразок визначив як результат творчої діяльності людини в галузі художнього конструювання. А тому, відповідно, патент на промисловий зразок - це документ, який встановлює та підтверджує Ваші права на ту нову, яскраву і привабливу річ, яку Ви створили!

Про охорону прав
Так, як захистити права? Для цього є Закон України "Про охорону прав на промислові зразки" від 15.12.1993 (скорочено далі - Закон). І вже він визначає, що для реєстрації промислового зразку необхідно подати Заявку, яка відповідно до ч. 4 ст. 11 повинна містити:
- Сам документ про те, що Ви бажаєте зробити заяву на охорону Вашого виробу. Він так і називається: "Заява про видачу Свідоцтва";
- Зображення того, на що Ви маєте на меті отримати права, а саме фото або малюнки зображень виробу (власне самого виробу, або у вигляді його макета, або малюнка). Таки зображення повинні дати повне уявлення про його зовнішній вигляд;
- Документ з повним описом всіх характеристик, суті та суттєвих ознак Вашого промислового зразка. Він так і називається - "Опис";
- Інші документи про зовнішній вигляд промзразка. промисловий зразок
- Документ про сплату державного збору за подання заяви;
- Довіреність, якщо Ваші інтереси представляє Патентний повірений.
І знову ж більше питань чим розуміння – як же писати наш патент? Більш детальніше пояснення можна знайти у чинних «Правилах складання та подання заявки на промисловий зразок» (далі скорочено - Правила).
І якщо із Заявою ще можна розібратись, то Зображення виробу та Опис ПЗ викликають масу питань. Так, наприклад, Правила вимагають, щоб комплект зображень виробу надавав повне уявлення про його вигляд і містив:
- загальний вигляд виробу;
- вигляди спереду, зліва, справа, ззаду, зверху, знизу;
- зображення фрагментів виробу;
- тощо.

Пишемо Заявку на промзразок "ПІДОШВА ДЛЯ ВЗУТТЯ"


Цього літа у нас було досить незвичайне замовлення - скласти патент на такий виріб як "ПІДОШВА ДЛЯ ВЗУТТЯ". Зображення такого виробу ми публікуємо на цій сторінці. Так, вони дещо неякісні. Але такі вже ми отримали. Доречи, це - також є невеличка проблема для якісного патентування. Не всі Заявники розуміють значення якісних фото чи малюнків виробу для того, щоб запатентувати виріб якісно. І іноді просто не зважають на низку якість зображень. Чому це важливо? Наприклад, у разі судового спору буде призначена судова експертиза. А тому судовий експерт буде вивчати не ваш виріб, а його зображення. І якщо вони не якісні, то експерт або суддя можуть зробити і хибні висновки щодо схожостві виробів... Але? Але маємо те, що маємо. Тому нам, нашим Патентним повіреним - потрібно працювати не зважаючи на невеликі труднощі!
За звичай у промзразку Заявники захищають пляшки, коробки, етикетки та інші тривимірні вироби. Але погодимся, що іноді така, начебто проста річ, як підошва для взуття - але і вона несе досить велике іміджеве навантаження. Наприклад, якщо вона має незвичних дизайн, форму чи розфарбування, то це додає взуттю досить приємну особливість.
Але інколи досить важко надати всі потрібні зображення, зокрема, якщо повернутись до нашої ПІДОШВИ ДО ВЗУТТЯ, не завжди виходить зробити такі зображення, які б надали нам уявлення про загальний вигляд виробу та охопили всі його особливості.
Але, попри всі незручності до цього потрібно підходити дуже серйозно, оскільки правильно підібрані зображення ПІДОШВИ ДО ВЗУТТЯ допоможуть як експертизі зрозуміти суть виробу, так і суду при виникненні проблем у майбутньому.
Особливої уваги заслуговує, звичайно ж, опис промислового зразка. Правила встановлюють, що Опис повинен містити такі розділи, як:
- назва промислового зразка;
- прізвище, ініціали Автора цього зразка;
- призначення та галузь застосування виробу;
- перелік зображень, креслень, схем, ескізів;
- суть та суттєві ознаки виробу.

Пишемо Опис промзразка


промисловий зразок 2 Щоб почати описувати виріб, спочатку потрібно ознайомитись з аналогічними виробами. Це роблять Патентний повірений та один з юристів нашого Агентства.
Розпочинаючи роботу над описом, виходимо з відомого, а головне - завжди актуального висловлювання «Як корабель назвеш, так він і попливе».
А відповідно до Правил:
8.1.1. Назва промислового зразка повинна характеризувати його призначення, відображати його суть і, за можливості, відповідати певній рубриці МКПЗ.
Тож, якщо нам потрібен аналог рішення на підошву, то ми для його пошуку звертаємось до Бази Укрпатенту. І вже там шукаємо аналог нашого.
Після цього визначаємо потрібну нам рубрику МКПЗ. Для чого в чинній редакції «Міжнародної класифікація промислових зразків» шукаємо можливі варіанти назви нашого виробу - ПІДОШВА ДО ВЗУТТЯ.
Якщо з рубрикою МКПЗ та назвою виробу згідно МКПЗ (а сподіваюсь - і з автором) ми визначились, то можна переходи до наступної частини роботи. Це - опис його призначення та галузь застосування. Почати написання нам допомагають Правила. Вони рекомендують так:
«8.1.2. Розділ "Призначення та галузь застосування" доцільно починати словами: "Заявляється зовнішній вигляд виробу, призначеного для ...".
Так, наприклад, наша ПІДОШВА ДО ВЗУТТЯ "призначена для виготовлення взуття та застосовується у легкій промисловості".
Особливої уваги заслуговує Розділ «Суть та суттєві ознаки виробу», вимоги до якого досить чітко розписані у Правилах. Це пов’язано з тим, що цей розділ покликаний максимально визначити всі суттєві ознаки та особливості виробу, для захисту унікальності та можливих посягань у майбутньому. промисловий зразок 3
Звичайно, при підготовці до реєстрації патенту ПІДОШВА ДО ВЗУТТЯ потрібно розібратись у видах підошви, їх можливих складових частинах. У цьому доцільно використовувати як приклад - аналогічних рішення з бази ПЗ України та Російської Федерації.
Як бачимо, написання Опису на промзразок - досить клопітка робота. Але вона виправдовує ціль – максимальний захист індивідуальних ознак Вашого яскравого виробу!

І на нашу думку - придумуйте, творіть, заробляйте! А наші Патентні повірені та юристи - будуть захищати Ваші права.

© Інна Панасюк, 2014-2023

Авторські права на цю статтю.
Майнові авторські права на публікацію та оприлюднення цієї статті належать ТОВ "Українські торговельні марки".

Почнемо реєстраціє промислового зразка саме зараз!