Регистрация торговой марки
Украина, Евросоюз и все страны мира
UA
RU

Реєстрація авторських прав на рукопис під час війни

Особливості реєстрації авторських прав на рукопис під час війниЯк зареєструвати авторське право на рукопис під час війни та миру?

Пам’ятаєте безсмертні слова Булгакова «Рукописи не горять….». На цю тему можна довго дискутувати, але, як юрист, я впевнена — їх дуже часто протиправно копіюють! Тож доречно обговорити такий процес як реєстрація авторського права. Яка тягне за собою зберігання зразка твору у державному архіві -  «+» до вічності)

Як почати реєстрацію авторського права?

Зателефонуйте 0987733353, напишіть у Telegram, Viber, Skype або на info@tm.ua


Рукопис як об’єкт авторських прав.
 По своїй суті «рукопис» - написаний від руки текст, отже реєструватися буде як літературний твір. Відповідно до Закону України «Про авторське право та суміжні права» до об’єктів авторського права належать  літературні письмові твори белетристичного, публіцистичного, наукового, технічного або іншого характеру (книги, брошури, статті тощо). Тобто залишаючи у Законі слово «тощо» нам дають зрозуміти, що перелік літературних творів необмежений. Цікава особливість – комп’ютерні програми захищаються також як твори літератури, оскільки на реєстрацію подається код у вигляді тексту.


Законодавче регулювання процедури реєстрації.
Порядок державної реєстрації авторських прав розписано у Постанові Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 № 1756. Назва Постанови: «Про державну реєстрацію авторського права та договорів, що стосуються прав автора на твір». Враховуючи специфіку об'єкта, що реєструється, розкриємо деякі секрети для швидкого та успішного отримання заповітних документів.
Спочатку нам потрібно визначитися з формою подання твору до Відомства. Постанова № 1756 передбачає, що  літературні письмові твори (оприлюднені чи неоприлюднені) подаються на реєстрацію в друкованому вигляді мовою оригіналу на паперовому або електронному носії. Тобто, навіть якщо Ви писали своє творіння від руки, для реєстрації потрібно буде все надрукувати. Така законодавча вимога, скоріше за все, пов’язана із приведенням норм та процедур реєстрації у відповідність до міжнародних стандартів. 
До того ж Ви можете зареєструвати як один твір (вірш, розповідь), так і збірник останніх, об'єднавши необмежену кількість об'єктів у одну заявку. При цьому Ви повинні враховувати, що в охоронному документі не відображається сам зареєстрований твір. У свідоцтві про реєстрацію авторського права буде зазначено лише назву Вашого твору - назва поданого збірника, без його складових частин, та Ваші дані як автора чи володаря майнових прав. Зразок твору зберігається в архівах Відомства та може бути наданий у разі запиту. Єдиний варіант якось закріпити складові збірнику – перерахувати назви творів, що до нього входять в анотації до твору, що буде опублікована в офіційному бюлетені. Проте і тут є свої обмеження – допустима кількість символів не більше 300 друкованих знаків.
Тому, приймаючи рішення, найкраще виходити із комерційної необхідності: якщо задачею є виключно закріпити права, заспокоїти себе – збірник хороший та економічно вигідний варіант. Якщо Ви розумієте, що планується подальша передача прав по конкретному твору – для договірної документації і максимальної юридичної зручності, краще реєструвати конкретний твір окремо. 


Особливості реєстрації авторських прав на рукопис під час війни.
Війна, яка розриває нашу країну, змінила усі процеси. Але, ми працюємо навіть у цих реаліях. Що ж нового у реєстрації авторських прав?  Зміни пов’язані із тим, що Відомство не приймає паперові документи, подання усіх заявок здійснюється через електронну пошту. Цього не було навіть підчас пандемії і, як би жахливо це не звучало, оскільки причини страшні, але це значний прогрес для Укрпатенту. Спеціально було розроблено відповідні документи, що регулюють процедуру під час воєнного стану: «Про організацію роботи в Укрпатенті стосовно державної реєстрації авторського права і договорів, які стосуються права автора на твір, в умовах воєнного стану» та «Інструкцію з підписання документів, що стосуються подання заявки на реєстрацію авторського права і договорів, які стосуються прав автора на твір».
Оформлення заявочної документації та її подання шляхом підписання через ЕЦП нашого спеціаліста-представника за довіреністю – ми, як фахівці, беремо на себе. Але як бути із твором? Так, окрім друкованої форми, тепер усі літературні письмові твори мають подаватися у форматі pdf. 
Заявочна документація надсилається на електронну адресу комплектно одним відправленням. Документи заявки та примірник твору до неї в одному відправленні електронної пошти не повинні перевищувати загальний розмір 250 МБ. І тут вже виникає питання – а що ж робити, якщо об’єм більший? Раніше ми могли обирати зручний і потрібний носій – диск або флешку. Зараз нам дозволяють  відправляти заявку кількома відправленнями, тобто розбити твір на декілька частин і, відповідно, листів. Охоронні документи за результатами реєстрації надсилатимуться Укрпатентом також електронною поштою.
Перемоги нам усім! А захистити Вашу творчість ми завжди готові!)


© Інна Панасюк, Провідний юрист Агенства, 2022


Схожі записи Блогу:
Как происходит прекращение действия Свидетельства о регистрации Авторских прав

Повернутись на Головну сторінку для реєстрації торгової марки.
Дізнатись все про торгову марку.
Отримати штрих-код на товари.
Почати реєстрацію авторських прав.
Отримати патент на винахід чи корисну модель.
Почитати Статті про торгову марку, промисловий зразок, винахід, корисну модель та авторське право.