SKYPE та Сommunity Trade Mark: чи буде битва за ТМ подовжена?
SKYPE та Сommunity Trade Mark: чи буде битва за ТМ подовжена?
5 травня 2015 року Суд (трибунал) загальної юрисдикції Європейської Спільноти (General Court of the European Union, або скорочено EGC), судовий орган першої інстанції в рамках судової системи Європейського союзу), прийняв Рішення № 50/15. Цим Рішенням EGC відмовив компанії Microsoft Corporation в реєстрації торгової марки SKYPE. Виникає запитання: чому ж в Європі не раді SKYPE ? Давайте розберемось!
Історія розпочалась ще тоді, коли позначення та взагалі проект SKYPE належав європейській однойменній інтернет-компанії Skype Technologies, яка і розробила цей інтернет-мессенжер..
Перша спроба розробників мессенжера інтернет-компанії Skype Technologies по реєстрації позначення SKYPE як Єдиної торгової марки ЄС (Сommunity Trade Mark, або ж СТМ) була здійснена в 2005 році. До OHIM (The Office for Harmonization in the Internal Market, у перекладі - Офіс по гармонізації на внутрішньому ринку) була подана заявка № 004546248 на реєстрацію комбінованого позначення SKYPE для товарів 9-го і послуг 38 та 42-го класів МКТП. Нагадаємо, що OHIM – це відомство ЄС, яке займається захистом права інтелектуальної власності в Європейському Союзі, у тому числі - проводить реєстрацією торгових марок Євросоюзу. Але тут в гру вступила британська телекомпанія British Sky Broadcasting (BSkyB). Як виявилося, ще в 2003 році British Sky Broadcasting зареєструвала торгову марку SKY для аналогічних товарів і послуг. BSkyB доволі категорично виступала та виступає проти реєстрації ТМ SKYPE в ЄС. Британці подали заперечення проти реєстрації - і ОНІМ не зареєстрував ТМ.
З точки зору Европейського трибуналу та з нашої точки зору, міркування британської телекомпанії та OHIM в цьому випадку були юридичноцілком обґрунтованими. Адже позначення SKYPE та SKY - фонетично звучать ду-у-уже схоже. Та і візуальна схожість має місце. Тому може бути введення в оману потенційного споживача ідентичних товарів та послуг, для яких дані знаки використовуються. Впевніться самі: позначення заявлене Майкрософт - зліва, а зареєстроване британської компанії - справа!
В результаті, колишні власники SKYPE отримали відмову в реєстрації, і навіть не один раз. Не допоміг навіть Відділ заперечень OHIM, до компетенції якого входить розгляд скарг на рішення цього відомства. В цьому випадку він повністю підтримав позицію OHIM та залишив його рішення без змін.
Нагадаємо, що 2011 рік став переломним для програми SKYPE, оскільки його придбав “монстр” ринку IT-технологій - компанія Microsoft за більш ніж ВІСІМ міліардів доларів.
Звичайно ж, для компанії такого рівня соромно було б використовувати позначення SKYPE без жодних юридичних прав. Тому в 2012 році Microsoft здійснила міжнародну реєстрацію ТМ SKYPE відповідно до Мадридської системи. При цьому в переліку країн та систем, в яких SKYPE мав отримати правову охорону, було вказано ще і реєстрацію в ЄС як СТМ. Проте, вочевидь, завдання отримати реєстрацію SKYPE в якості СТМ стало для Microsoft принциповим.
Тому в 2015 році Microsoft вирішила діяти проти відмови у реєстрації СТМ більш радикально. До Європейського трибуналу (суду) загальної юрисдикції була подано позовна заява на оскарження рішення Відділу заперечень OHIM. Саме це рішення було перепоною для успішної реєстрації SKYPE в ЄС понад декілька років.
Нам надзвичайно цікаво, які юридично вагомі аргументи на користь реєстрації SKYPE навів Microsoft в своєму позові. Але Люксембурзький Суд очікувано став на сторону заклятих опонентів Microsoft - British Sky Broadcasting. Адже цілком логічно, що знаки SKYPE та SKY схожі за критеріями фонетичної, графічної та змістової схожості.
Цікаво, що рішення Європейського Суду загальної юрисдикції не містить заборони Microsoft використовувати позначення SKYPE в Європі. Але отримати таку бажану реєстрацію Microsoft, на жаль, знову не зміг. Звичайно, залишається можливість апеляції на рішення Люксембурзького Суду. Але шанси для успішного вирішення справи в даному випадку для Microsoft є нікчемними. На жаль, закон не на їхньому боці.
Нагадаємо, що протягом двох місяціввсе ж таки Рішення Європейського трибуналу (суду) загальної юрисдикції в касаційному порядку можуть бути оскаржені в Європейському суді. Але…
Тому, дорогі друзі, треба вчитись на чужих помилках! Якщо Ви плануєте просувати Ваші товари чи послуги на міжнародний ринок, краще попередньо отримати міжнародну реєстрацію Вашої торгової марки. А то втомитесь по судах ходити! : )
© Оксана Власюк, 2015
Повернутись на Головну сторінку реєстрація торгової марки
Дізнатись все про торгову марку
Отримати штрих-код на товари
Негайна реєстрація авторського права
Отримати патент на винахід чи корисну модель